Aktuális!

 

Debreceni Csali HE. horgászversenyei 2022. évben

----------------------------------------

 

 

 

Forgók,kellékek, aprócikkek
Csónak, csónak motor,etető hajó
Ágyak, székek, hálózsákok
Ágyak
Székek
Kiegészítők
Hálózsák
Bottartók, rood pod
Görgők
Bottartók
Rood Pod kiegészítők
Rood Pod
Orsók
Univerzális
Multiplikátor
Harcsázó
Match
Feeder
Pergető
Legyező
Bolognai
Harcifékes
Távdobó
Nyeletőfékes
Hátsófékes
Léki
Elsőfékes
Táskák, botttartók, zsákok
Damilok, zsinórok, előkék
Feeder
Monofil pontyozó
Bojlis előke
Előke
Fonott
Távdobó
Pergető
Match
Ajándék tárgyak
ÚJ TERMÉK !
Gyártók
Adalék, aroma, dip
SpecialMix
BigCarp
SBS
CarpZoom
MarosMix
CarpAcademy
Van den Eynde
Haldoradó
Aromák
Dipek
Úszók
Etetőanyagok
BetaMix
SpecialMix
TímárMix
Haldorádó
Fluo Energy
Bázis Mix
Standard
Junior
Gold Feeder verseny
Fermentix
TopMethod
MarosMix
Basic
BETAINOS
Special
EA Record 2000
XXL
Extra
Lámpák
Fejlámpák
Kézilámpák
Camping lámpák
Sátrak, ernyők
Sátrak
Ernyők, sátras ernyők
Sátor kiegészítők
Ólmok, etető kosarak
Etető kosarak
Ólmok
Havi akciók
Horogcsalik
Konzerv horogcsalik, kukoricák
Techno csalik
Száraz horogcsali
Horog paszták
Műanyag csalik
AKCIÓ
Bojlik, pelletek
CarpAcademy
Tímár
SBS
CarpZoom
Dynamite baits
Haldorádó
Pellet
Bojli
Dobozok, ládák
Botok
Rakós
Harcsázó
Feeder
Pergető
Spod
Léki
Teleszkópos
Surf
Legyező
Bolognai
Match
Bojlis
Drop Shot
Spicc
Kapásjelzők
Egyéb
Elektromos
Ruházat
Nadrág, póló, mellény
Csizma, bakancs, papucs
Sapkák
Kesztyű, zokni
Napszemüveg
Esőruha, Thermo ruha
Horgok
Előkötött
Bojlis
Szakáll nélküli
Bojlis előkötött
Békés halas
Kétágú
Egyágú rablós
Horogélező
Háromágú
Magvak, magmixek
CarpZoom
MarosMix
Haldoradó
Merítő, haltartó hálók, pontymatracok
Merítő nyél
Pontymatrac
Merítő fejek és kellékei
Haltartó hálók
Merítő hálók, mérő hálók
Műcsalik
Plasztik csalik
Villantók
Ottó bácsi villantói
Speciális/egyéb műcsalik
Woblerek
Norizi
Yo-Zuri
Frenetic

Kosár

A kosár üres

 

Röviden

                                                                                  -Tájékoztató az állami horgászvizsgáról

- Horgász vizsga tananyag

- Horgász vizsga időpontok 2018

- Fogási naplók leadási határideje 

2018. február 28.    

 

 

PV TV

 

Hogy, mi a horgászat?

 

Szolunáris tábla 2022.

 

Facebook

 

Túrista állami jegy

Egy felületen megtalál mindent,

ami a 90 napos

turista állami horgászjegy

kiváltásához szükséges!

- állami turista horgászjegyhez

szükséges tananyag

- online kitölthető vizsga

- horgászjegy igénylése

- bankkártyás fizetés

 
 
 

Jó tudni

 TÉLI ÜNNEPEK

katt a képre

Címlap

Bekeményítenek a horgászoknak: "csak" 100 halat vihetsz haza

Olvasóink értékelése:  / 0
ElégtelenKitűnő 

 

Legfeljebb száz darab olyan halat lehet az idén megtartani és hazavinni egy-egy éves területi horgászengedéllyel, amely napi kifogható darabszám-korlátozás alá esik. A százdarabos kvóta minden olyan horgászvízre vonatkozik, amelyet a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), illetve tagszervezetei hasznosítanak. Ez azt jelenti, hogy a korlátozás szinte valamennyi nyilvántartott állami horgászvízre kiterjed, mivel januártól ezeken a MOHOSZ kapta meg a haszonbérleti jogot. A MOHOSZ azzal indokolja a szigorítást, hogy például „egy 8000 forintos engedéllyel ne lehessen kifogni 800 ezer forint értékű halat”. A korlátozás a több százezer horgász 1-2 százalékát érintheti, mivel a többség évente nem fog ennyi halat.

Egyhangú szavazással fogadta el a MOHOSZ választmánya tavaly december 18-án, hogy az idéntől az éves területi engedéllyel legfeljebb 100 olyan halat lehessen megtartani és hazavinni, amelyek horgászatát napi kifogható darabszám-korlátozás is szabályozza. Ide alapvetően az őshonos „nemeshalak” tartoznak, mint amilyen például a ponty, a márna, a süllő, a csuka vagy a harcsa stb.

A szigorítás tehát azt jelenti, hogy ezekből egy területi engedéllyel összesen legfeljebb 100 darabot lehet hazavinni évente, de természetesen be kell tartani a méret- és a napi darabszám-korlátozási szabályozást is. Ez utóbbi például meghatározza, hogy naponta maximum öt, darabszám-korlátozással védett halat lehet megtartani úgy, hogy egy-egy fajból legfeljebb három vihető el (vagyis például három ponty és két süllő). Ettől azonban az egyes hasznosítók hozhatnak szigorúbb előírásokat is: a Tisza-tavon például tavaly óta a 3+2-es napi kvóta 2+1 darabra csökkent és más nemeshal-korlátozásokat is életbe léptettek.

A 100 darabos maximális éves elviteli kvóta megállapításához nem kellett külön jogszabályi felhatalmazás, mert a MOHOSZ éppen azzal a lehetőséggel élt, hogy a hasznosítók az adott jogszabályi keretek között kialakíthatnak szigorúbb szabályozást is. Dérer István, a MOHOSZ elnökhelyettese az agrárszektor.hu-t arról tájékoztatta, hogy a szövetség választmánya a 100 darabos kvóta bevezetését irányelvként fogadta el, így ezt a tagszervezeteknek, illetve azok tagegyesületeinek minden „MOHOSZ családba tartozó" horgászszervezeti kezelésű vízre kötelezően alkalmazniuk kell.

Márpedig az idén januártól ide sorolható szinte valamennyi állami tulajdonú nyilvántartott vízterület, mivel ezekre a Földművelésügyi Minisztériumtól a MOHOSZ kapta meg a hasznosítási jogot, amelyet úgynevezett alhaszonbérletként ad tovább tagszervezeteinek. Csaknem 700 vízterületről van szó, amelyek közé az összes jelentős horgászvíz besorolható. Ezeken tehát mindenhol az az új szabály lép érvénybe, hogy évente legfeljebb 100 olyan halat lehet elvinni, amely napi darabszám-korlátozás alá esik. Ez azonban nem mindenhol okoz jelentős változást, mivel a hasznosítók több vízterületen már korábban bevezettek ehhez hasonló, éves darabszám-korlátozásokat.

A szigorítást a közösségi és gazdasági racionalitás, illetve a vizek állami tulajdonú halállományának védelme indokolja – közölte Dérer István. Szerinte nem életszerű, hogy például valaki egy 8 ezer forintos éves dunai engedéllyel akár 400 kilogramm halat akarjon elvinni „saját fogyasztásra", amelynek piaci értéke kiskereskedelmi áron elérheti a 800 ezer forintot is.


Ezek szerint a szigorítás azok ellen irányul, akik szabályosan horgásznak, de túlságosan sok halat visznek „haza”. (Most nem azokról van tehát szó, akik engedélyt sem váltanak, hanem rapsicként garázdálkodnak az állami vizeken). Tény azonban, hogy önmagában a darabszám-korlátozás nem akadályozhatja meg, hogy valaki – továbbra is szabályosan - nagy mennyiségű halat tartson meg és vigyen el. Négy kilogrammos átlagsúlyú pontyokból a 100 darabos éves kvóta mellett is összejön a fenti példában említett, 400 kilós éves mennyiség, akik pedig harcsára specializálják magukat, továbbra is sokkal nagyobb összsúlyt érhetnek el.

Általános horgászvélemény mindenesetre, hogy feketén értékesítik a halat azok, akik több százkilós, szabályos éves fogást tartanak meg. Nemigen akad ugyanis olyan család, amelyik egy év alatt ennyit fogyasztana el, bármennyire is szereti a halat. Ezt alátámaszthatja az is, hogy az egy főre jutó éves hazai halfogyasztás 3-4 kilóra tehető, tehát egy négytagú család 12-16 kilót eszik meg évente. Ilyen országos átlagfogyasztás mellett kicsi az esélye annak is, hogy valaki több szászkiló halat „fekete értékesítés” helyett a rokonoknak vagy a szomszédoknak osztogasson el.

A MOHOSZ úgy látja, hogy a 100 darabos éves kvóta a több százezer horgász csupán 1-2 százalékát érintheti, mivel zömük eddig sem fogott, illetve tartott meg ennyi halat évente. Az általános szigorítás ráadásul csak ott számíthat újdonságnak, ahol eddig nem volt éves elviteli darabkorlátozás. Fontos tudni azt is, hogy a 100 darabos kvóta kifejezetten az éves területi jegyekhez kötődik, aki tehát több vízterületre vált jegyeket, elvileg annyiszor száz darab, napi darabszám-korlátozással érintett hal elvitelére válik jogosulttá.

A hasznosítók megteremthetik annak a lehetőségét is, hogy a horgászok éven belül is újabb területi jegyet válthassanak, ha 100 darabos éves kvótájuk betelne, vagyis ennyi halat már hazavittek. A választmányi irányelv azt írja elő, hogy a hasznosítóknak a MOHOSZ-hoz előzetesen írásban be kell jelenteniük, ha évi 100 darabnál több hal megtartását akarják engedélyezni saját vízterületükön. Ilyen igény azonban – közölte az elnökhelyettes – a közelmúltig nem érkezett.

forrás:agrarszektor.hu